تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نابودی قسمتی از تاریخ سربداران در سایه ی بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی

  یکی از معیارهای محک تاریخ یک ملت، آثار و بناهای تاریخی و قدیمی است که رخدادها و فرهنگ گذشته را با خود به همراه دارد و فضای حاکم بر آداب و رسوم عقاید گذشته را برای آیندگان ترسیم می‌کند.
  این در حالی است که همواره به دلیل بی توجهی یا کم توجهی مسئولان مربوطه به خصوص میراث فرهنگی این بناها و آثار تاریخی یا در ورطه نابودی قرار می‌گیرد و یا اینکه به دست افراد سودجو مورد غارت قرار گرفته و چپاول می شوند .

  u0628u0627u0634u062Au06CCu0646

  «قلعه اقا» یا همان «قلعه سربداران»، قلعه ای است با سبقه تاریخی از دوره ایلخانی که به شدت مورد بی مهری مسئولان میراث فرهنگ و مدیران اجرایی شهرستان قرار گرفته است.
  «قلعه آقا»، قلعه ای با سابقه تاریخی است که مربوط به دوره ایلخانی تا دوره صفوی–دوره قاجار است و در شهرستان سبزوار، داورزن، دهستان باشتین، مرکز روستای باشتین واقع شده است.
  این قلعه بنایی تمام از گل و خشت خام است و به دلیل سکونت خانواده های محترم سادات در این مکان به «قلعه آقا» معروف شده است.
  تصویری از این اثر تاریخی در کتاب درسی تاریخ دوم راهنمایی به عنوان « قلعه سربداران» درج شده است.
  این اثر ارزشمند تاریخی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ۲۶۱۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر بر اثر بی توجهی مدیران میراث فرهنگی و مسئولان شهرستان در معرض تخریب شدید است.
  از حال و روز این قلعه به نظر می رسد، مسئولان امر نه تنها با اهمیت آثار باستانی و تاریخی و داشته های فرهنگی باقی مانده از دوران گذشته سرزمین عزیزمان آشنایی ندارند بلکه متاسفانه هیچ دغدغه ای برای نگهداری، مرمت، معرفی و بهره برداری از این آثار نیز ندارند.متاسفانه بخش عمده دیوار شمالی این بنای قدیمی در اثر بی مهری های ممتد طی سال های گذشته تخریب شده و سایر بخش آن نیز در معرض تخریب قرار دارد.
  پر واضح است که حفظ آثار تاریخی هزارساله ایرانیان در مقطع کنونی به جهت شناخت نقش و جایگاه در تاریخ، گنجینه ای ارزشمند است که همت والای مسئولین میراث فرهنگی در راستای مرمت و حفاظت را می‌طلبد که اگر در این راستا مسئولین مربوطه تکانی به خود ندهند ابنیه تاریخی این شهرستان که پرچمدار فرهنگی غنی، اصیل و چند هزار ساله است به سادگی از بین می‌رود.
  نکته جالب توجه آنجایی است که در بسیاری از موارد با وجود انتقادات مختلف در مورد از بین رفتن آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی با اطلاع یافتن از این موضوع هم وارد ماجرا نمی‌شود و ظاهراً بی توجهی مسئولان فرهنگی نسبت به حفظ ابنیه تاریخی سبزوار تمامی ندارد.
  سوال اینجاست که چرا باید بنایی که بازگوکننده تاریخ و معماری دوران پر افتخار سربداران است و از نظر صنعت گردشگری و میراث فرهنگی می تواند آینده روشنی  برای منطقه داشته باشد، این چنین مورد بی توجهی مسئولین قرارگیرد.
  روا نیست اداره میراث فرهنگی سبزوار با عملکرد ضعیف و کند خود و بی توجهی به حفظ و مرمت این بناها، آیندگان را از این میراث گرانبها بی نصیب کرده و در برابر تخریب و نابودی قسمتی از تاریخ سربداران این چنین منفعل عمل کند.

  در ادامه عکس هایی از وضعیت امروز این بنای تاریخی را مشاهده می کنید:

  n00009819-r-s-013

  «قلعه اقا» یا همان «قلعه سربداران»، قلعه ای است با سبقه تاریخی از دوره ایلخانی

   

  n00009819-r-s-000

  این قلعه در شهرستان سبزوار و روستای باشتین واقع شده است.

   

  n00009819-r-s-011

  این قلعه بنایی تمام از گل و خشت خام است

   

  n00009819-r-s-007

  این اثر ارزشمند تاریخی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ۲۶۱۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده

   

  n00009819-r-s-015

  به دلیل سکونت خانواده های محترم سادات در این مکان به «قلعه آقا» معروف شده است.

   منبع: http://sarbedaran.hsu.ac.ir/


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تاریخی ,فرهنگی ,میراث ,قلعه ,آثار ,«قلعه ,میراث فرهنگی ,دوره ایلخانی ,توجهی مسئولان ,ارزشمند تاریخی ,آقا» معروف ,دلیل سکونت خانواده ,همان «قلعه ,
  نابودی قسمتی از تاریخ سربداران در سایه ی بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149693
 • بازدید امروز :632152
 • بازدید داخلی :59196
 • کاربران حاضر :173
 • رباتهای جستجوگر:488
 • همه حاضرین :661

تگ های برتر